Historie a současnost semčicského zemědělství

Původní účelové hospodářství obdělávalo kolem 430 ha půdy položené převážně v řepařské oblasti a po privatizaci se přibraly do pronájmu i půdy od okolních majitelů a dnes podnik hospodaří na 1500 ha půdy v Semčicích a okolí. Složení půdy je velmi pestré, od lehkých písčitých půd až po velmi těžké. Z půdních typů převládá hnědozem a degradovaná černozem. V rostlinné výrobě jsou hlavní tržní plodiny cukrovka, pšenice potravinářská, řepka a sladovnický ječmen.

Statek od roku 1995 prošel mnoha změnami. Protože dnešní zemědělství je více intenzivní než dříve, bylo především třeba od základu zmodernizovat techniku. Dnes podnik používá traktory převážně značky Fendt a Case. Dále je využíván samochodný postřikovač Amazone a řezačka New Holland. Zpracování půdy a setí je prováděno technikou od firmy Horsch, Farmet a Amazone. Sklizeň obilovin a cukrovky je zajištěna službami. V roce 2011 Ing. Heřmanský začal budovat novou posklizňovou linku, v roce 2015 byla rozšířena a celkově nyní disponuje kapacitou 10 000 tun komodit.

Dojírna je polorobotická se systémem Apollo, což je technologie, která automaticky na konci každého dojení  nanese na struky dezinfekci a následně dojačku zpětně propláchne. Úkolem nové stavby bylo zlepšit welfarové podmínky zvířat, které mají vliv na reprodukci a zdravotní stav dojnic, zlepšit vliv na životní prostředí, jelikož nebude docházet k úniku odpadních vod a sníží se únik amoniaku do ovzduší, zlepšit pracovní podmínky pro zaměstnance v prostředí nové dojírny a v poslední řadě zlepšit ekonomiku chovu. V dalších etapách by společnost chtěla stavět nové stáje pro ostatní kategorie zvířat a nový silážní žlab.

Živočišná výroba se zaměřuje na chov holštýnského skotu.  V roce 1995 byl areál zrekonstruován z vazného ustájení na volné. Původní stádo bylo prodáno a v roce 1996 bylo ve Francii zakoupeno 180 březích jalovic. V roce 2016 započali projekční práce na kompletní přestavbu areálu živočišné výroby. V prvé etapě mezi roky 2019 a 2020 společnost  postavila moderní produkční stáj se 416 ustájovacími místy, kruhovou dojírnu o 32 stáních a dvě železobetonové jímky na kejdu o celkové kapacitě 9000m3. Jedná se o bezstelivový provoz, kde na místo postýlek krávy leží na gumových matrací a systém shrnovacích lopat zabezpečuje odklid kejdy pomocí gravitační i tlakové kanalizace do jímek na kejdu.